PĒCMARATONA PĀRDOMAS...

Nordea Rīgas Maratons šogad ir beidzies, bet sarunās mēs to joprojām pieminam.  Man bieži ir jautājuši, vai varu pateikt, kas motivē cilvēkus skriet maratonā. Nav vienas atbildes, jo cilvēki ir dažādi. Nav divu vienādu cilvēku un arī iemesli katram ir savi. Vēlos padalīties ar sporta psihologu atziņām par 8 pamatiemesliem dalībai maratonā. Šīs atziņas ir balstītas uz uzvedības teoriju un tās cenšas atrast līdzsvaru starp „ko es vēlos” un „kas man jādara”. Pētnieki šos divus motivāciju veidus sauc par autonomo (Es izvēlos) un kontrolējošo (Man tas ir jādara). Saskaņā ar pašnoteikšanās teoriju, kas izskaidro cilvēka motivācijas veidus, autonomā motivācija ir iekšēja, bet kontrolējošā biežāk ir ārējo faktoru ietekmēta. Tie faktori, kas nosaka cilvēka motivāciju piedalīties maratonā, nosaka kāda tipa maratonists jūs esiet un kāpēc jūs skrieniet. Vai piedalieties maratonā tāpēc, ka tas jums tiešām sagādā prieku, vai tāpēc, ka esat spiests to darīt.

Šeit ir minēti 8 maratona dalībnieku tipi, sākot ar to, kuram piemīt viskontrolējošākā motivācija, līdz tipam ar visautonomāko motivāciju:

1. Piespiestais- Tev nepatīk skriet. Tu skrien tāpēc, ka esi spiests to darīt. Vai nu tevi piespiež tava augstskola, tavi vecāki, vai arī skrien tavi draugi, mīļotais cilvēks, sieva, vīrs vai arī tava darbavieta to atbalsta.

2. Sabiedriskais- Tu skrien dēļ piederības sajūtas. Iespējams, ka tev ir draugi, kuri katru gadu skrien, un, lai piederētu grupai, arī tev jāskrien. Tev nepatīk skriet, bet tev patīk justies piederīgam, nevis atkritējam.

3. Pilnveidotājs - Tu skrien, lai samazinātu sava stresa līmeni, uzlabotu veselību. Tev patiesībā nepatīk skriet, bet patīk veselīgs dzīves veids. Dalība maratonā ir kā apliecinājums tam.

4. Uz sasniegumiem orientētais- Šis ir izplatīts iemesls. Liela daļa cilvēku sāk skriet, lai pierādītu sev, ka var sasniegt kādu savu izvirzīto mērķi, kurš ir vai nu dzīvesstila maiņa, vai svara zaudēšana, vai kas cits, un viņiem iepatīkas skriešana. Tāpēc viņi nolemj arī piedalīties maratonā.

5. Svara zaudētājs- Svara zaudēšana ir ļoti izplatīts skriešanas iemesls. Prieks par sevi un zaudēto svaru ir tas, kas rada arī noturīgāku interesi par skriešanu. Tā rezultātā cilvēks piedalās arī maratonā.

6. Ieguvējs- Tu skrien, jo tev ir svarīgs veselīgs dzīvesveids un vienmēr būt „formā”. Ikgadējais maratons ir tā sastāvdaļa. Tev var patikt un var nepatikt skriet, bet tev noteikti patīk veselīgs dzīvesveids.

7. Konkurējošais- Tu skrien, jo tev patīk sacensību un konkurences atmosfēra. Tev patīk arī pierādīt sev, ka tu vari sevi pārvarēt.

8. Patiesais skrējējs - Tu skrien, jo tev tas tiešām patīk. Iespējams, ka tev patīk arī sacensības un konkurence, bet tie nav noteicošie faktori. Tev patīk izjust slodzi. Tev patīk izjust brīvību, ko dod skriešana.

Kuram tipam piederi tu?

Semināru kalendārs

Pēdējais mēnesis Septembris 2023 Nākošais mēnesis
P O T C Pk S Sv
week 35 1 2 3
week 36 4 5 6 7 8 9 10
week 37 11 12 13 14 15 16 17
week 38 18 19 20 21 22 23 24
week 39 25 26 27 28 29 30

SPORTA BLOGS