VEIKLĪBAS TRENIŅŠ

 

Veiklība ir kompleksa fiziskā īpašība, kura atkarīga no ātruma un spēka dažādām izpausmēm, lokanības un arī izturības. Izšķir vispārējo un speciālo veiklību. Vispārējā veiklība ir spēja koordinēti un racionāli veikt dažādas kustības. Speciālā veiklība izpaužas katra sporta veida specifisko darbību racionālā izpildē. Kustību koordinācijas spējas un kustību precizitāte ir pirmie veiklību noteicošie faktori. Skaidrs, ka būtisku lomu veiklībā spēlē mūsu nervu darbības ātrums – cik ātri no tā brīža kad ieraugām, sadzirdam vai izdomājam, nervu impulss nonāk muskulī, lai sāktos darbība. Vēl šodien zinātnieki pēta vai šie nervu darbības procesi ir iespaidojami (trenējami) vai nav? Skaidrs ir viens, ka speciāls veiklības treniņš uzlabos mūsu spējas ātrāk, racionālāk un precīzāk izmantot mūsu iedzimtās spējas, un mēs nepārprotami redzēsim veiklības izpausmju uzlabošanos. 

Vislabākais vecums (sensitīvais periods) veiklības attīstīšanai ir 7-11 gadu vecums zēniem, bet meitenēm 7- 10 gadu vecums. Šajā periodā veiklība attīstās visstraujāk, taču 13-15 gadu vecumā veiklību, kā fizisku īpašību, iespējams visveiksmīgāk pilnveidot  kvalitatīvi. Veiklības treniņam ir divi uzdevumi: 1.pilnveidot ātruma un spēka īpašību dažādās izpausmes (ātrspēks u.c.), kā arī lokanību; 2. novērst veiklību traucējošos faktorus. Būtiskākais veiklību traucējošais faktors ir muskuļu neracionāls sasprindzinājums. Muskulim  paaugstināts sasprindzinājums miera stāvoklī, atbrīvošanās fāzē tomēr ir saglabājies augsts sasprindzinājums, vai muskulis atbrīvojas nepietiekoši ātri – tādi ir veiklību traucējošie faktori. Šos faktorus novēršam ar vēzienu, stiepšanās un muskuļu izpurināšanas  vingrinājumiem, ar lokanības vingrinājumiem, pašmasāžu un masāžu. Noderīgi arī citi muskulatūru atbrīvojoši vingrinājumi un nodarbes – peldēšana, lēns skrējiens u.tml.

Kāju darbības veiklības pilnveidei jātrenē: starts, apstāšanās, pieliekošie soļi, skrējiens atmuguriski, skrējiens pa lokiem, pagriezieni. Visos minētajos skrējienu veidos kā tehnikas pamatprasība ir: kājas plecu platumā, gurni un ceļi ieliekti, elkoņi skrienot darbojas gar ķermeni un mugura sasprindzināta. Trenēt startu (uzsākšanu) vajag gan no klasiskā starta stāvokļa, gan no citiem dažādiem sākuma stāvokļiem. Trenējot apstāšanos gan ar soli, gan ar palēcienu uzmanība jāpievērš amortizējošai kustībai – saliecot kājas ceļos un arī gurnos ķermeņa smaguma centrs jātuvina zemei, lai apstājoties pārvarētu inerci. Pieliekošie soļi izmantojami pārvietojoties sānis. Galvenais pēc sānsoļa ir pēc iespējas ātrāk panākt, lai pēdas atkal būtu novietotas plecu platumā. Kājas sānsolī  nedrīkst krustoties. Skrienot atmuguriski ķermeņa smaguma centru nedrīkst  virzīt ātrāk kā kāju. Skrienot pa loku iekšējo plecu un roku pēc iespējas tuvināt zemei. Veicot pagriezienu skrējienā jāizpilda amortizējoša kustība kā apstājoties, tikai ar vienu kāju, bet ar otru nākamajā brīdī izpildot kustību skrējiena jaunajā virzienā.

Veiklību attīstošie vingrinājumi: Kūleņi, pārvēlieni u.c. akrobātikas vingrinājumi; pārvietošanās pa līdzsvara baļķi, vingrinājumi uz batuta; nūjas žonglēšana (noturēšana līdzsvarā) uz plaukstas, viena pirksta, uz pieres, pleca u.tml.; vingrinājumi mainot rīku lielumu vai smagumu – dažāda izmēra bumbas, dažāda garuma nūjas, dažāda lieluma apļi u.tml.; vingrinājumu apgrūtināšana ar papilduzdevumiem, izpildes veidu maiņa, vingrinājumu secību maiņa, pārvietošanās ātruma maiņa; dažādi līdzsvara vingrinājumi, dažādas stājas (uz rokām, uz galvas, uz skausta, uz vienas kājas dažādās pozās u.tml.; dažādi lēcieni augstumā un tālumā, lēcieni norādītā augstumā, norādītā tālumā vai virzienā; mešanas vingrinājumi ar dažāda svara rīkiem norādītā tālumā vai norādītā punktā; koordinācijas vingrinājumi – asimetriskas kāju un roku, pirkstu darbības; dažādas rotaļas ar ķeršanu, bēgšanu, tveršanu; stafetes ar dažādiem apgrūtinājumiem, piem., skrienot jānobalansē galda tenisa bumbiņa uz lāpstiņas u.tml.. Visi attīstošie vingrinājumi – starts apstāšanās, pieliekošie soļi, skrējiens atmuguriski, skrējiens pa lokiem, pagriezieni jāizpilda treniņa sākumā - pēc iesildīšanās, kamēr nav iestājies nogurums, jo tie jāveic maksimālā ātrumā.

Semināru kalendārs

Pēdējais mēnesis Februāris 2021 Nākošais mēnesis
P O T C Pk S Sv
week 5 1 2 3 4 5 6 7
week 6 8 9 10 11 12 13 14
week 7 15 16 17 18 19 20 21
week 8 22 23 24 25 26 27 28

SPORTA BLOGS

Statistika

Šodien:3
Šomēnes:3167
Kopā:293627